2 Ağustos 2016 Salı

Aşk ve Savaşın Şarkısı & DINAH JEFFERIES
                                               
Aşk ve Savaşın Şarkısı & DINAH JEFFERIESMerhabalar :)

Malum gündem hepimizi yorup , moralimizi bozdu son günlerde. En iyi terapi güzel bir kitap diyerek daha bir sıkı sarıldım kitabıma ...

Yayınevinin sayfasında öncelikle konusu ile dikkatimi çeken kitabı elime aldığımda kapağına ve iç tasarımına hayran kaldım. Kesinlikle ve kesinlikle harika bir iş çıkarmış Nemesis Kitap ... Elinize alıp uzun uzun izleyeceğiniz cinsten bir baskı olmuş ...

Kitap 524 sayfa kalın bir kitap ama o kadar akıcı ve sağlam bir kurguya sahipki sayfaların nasıl ilerlediğini anlamıyorsunuz. Editasyonda oldukça kusursuz hatasız güzel bir çeviri okuyorsunuz. Bir kitap kurdu daha ne isteyebilir ki.

Gwen, sevdiği adam uğruna İngiltere'den Seylan'a evlenerek yerleşmiştir. Eşi çay plantasyonuna sahiptir. Farklı bir kültüre gelmenin zorluklarına evliliğe uyum sürecide eklenince oldukça zor günler geçiren yeni gelinimiz eşine duyduğu sevgiye tutunmuştur.

Hamile kalışı ve bebek sahibi oluşu ile birlikte hem çok güzel günler yaşamaya başlamış annelik adına hem de hayatının en zorlu sınavını bir yandan vermeye başlamıştır. Eşinin kız kardeşinin de onlarla kalıyor oluşu azap gibi günler geçirmesine sebep olmuştur. Çünkü tam bir başbelası :)

Büyük Buhran Dönemi ekonomik ilişkilerinin sosyal hayata yansımasınada çok güzel bir şekilde değinilmiş kitapta  bu kısımları özellikle beğendim. Tarihi bir tat alıyorsunuz okurken. Irksal farklılıkların, insanların  yaşam standartlarına olan etkisini çok güzel resmetmiş kitap. Sinema tadında adeta. Sadece okumuyor  film şeridi gibi gözünüzde canlandıracak kadar gerçekçi olmuş anlatımı.

Gwen ve Laurence'nin evliliği her türlü soruna ve insana karşı ,yer yer sekteye uğrasada devam eder.. Aşkın zorluklarına ve vahşi doğaya direnen bir kadın ... En çokta özleme direniyor.
Gwen'in anneliğini sorguluyorsunuz okurken ama yaşanılan yıl göz önüne alındığında uzun uzun düşünüyor insan ben olsaydım ne yapardım diye. Tabi benim en fazla kızgınlığım Laurenceye ve kardeşi Verinity'ye hatta dadılarına. Bilinmesi gereken bazı aile sırlarını Gwen'e anlatsalardı hiç kimse bu kadar acı çekmez ve kayıp yaşanmazdı diyorum...
Gözümde balık gibi yüzen bir kızın hayali ile btirdim kitabı.
Neden bahsettiğimi ve spoiler vermemek için nasıl çaba sarfettiğimi kitabı okursanız anlarsınız :)

Tavsiyemdir kesinlikle okunmalı ...1 yorum:

  1. çok güzel anlatmışsınız kitabınızı, merak ettim, ben de almak isterim, görselleriniz de harika

    YanıtlaSil